ruchome głowy

Sprawdzą się przede wszystkim jako efekt „WOW” oświetlanych imprez o charakterze scenicznym, ale są równie chętnie wykorzystywane do iluminacji budynków i innej architektury. Ruchome głowy, bo to o nich mowa, to zaawansowane, sterowane automatycznie urządzenia oświetleniowe wykorzystujące coraz częściej jako źródło światła diody LED. Dlaczego akurat LED? Diody to nie tylko źródło światła o długiej użytecznej żywotności i wysokiej sprawności, to również źródło o niewielkiej konsumpcji energii elektrycznej (w porównaniu do konwencjonalnych źródeł światła, jak żarówki wyładowcze czy lampy halogenowe), niewielkiej emisji promieniowania cieplnego oraz mające wyjątkowo krótki czas włączania i wyłączania (imitacja lampy stroboskopowej). Mają też zdolność do przyciemniania bez zmiany temperatury barwowej światła oraz umożliwiają jego emisję w każdej niemal barwie. Taki katalog zalet czyni je więc idealnym wyborem jako źródła światła w urządzeniach oświetleniowych do oprawy imprez.

Powróćmy jednak do ruchomych głów. Poza zdolnością do zdalnej zmiany kierunku świecenia cechą charakterystyczną tych urządzeń jest również umiejętność do zmiany barwy światła, kąta i charakteru jego wiązki, a także wykorzystanie efektów, co, jak już zostało powiedziane, jest efektem m.in. wykorzystania jako źródła światła diod elektroluminescencyjnych. Zdolność obrotu głowicy urządzenia w płaszczyznach horyzontalnej i wertykalnej, co w połączeniu z szerokim kątem świecenia czyni je uniwersalnymi urządzeniami na niemal każdą imprezę. W zależności od potrzeb i charakteru wydarzenia możemy spotkać różne rodzaje ruchomych głów. Oto krótkie zestawienie.

Rodzaje i zastosowanie głowic

Do oprawy oświetleniowej imprez wykorzystuje się przede wszystkim trzy podstawowe rodzaje głowic: spot, wash i beam, ale coraz częściej również spotyka się także głowice typu all-in-one lub wyposażone w różne dodatkowe efekty. Czym się różnią i jakie jest ich zastosowanie?

Głowice typu spot to urządzenia emitujące snop światła z wyraźną plamą, np. w kształcie koła lub sześcianu, a to dzięki zastosowaniu układu optycznego soczewek i noży kadrujących. Jest to typ głowicy wykorzystywanej m.in. jako reflektor prowadzący lub profilowy do oświetlenia mówcy, lub artysty występującego solo. Z powodzeniem odnajdzie się jako świetlne uatrakcyjnienie imprez w dyskotekach, klubach, a także jako źródło światła w studiach filmowych i telewizyjnych, salach konferencyjnych, aulach itd. Głowice spot mogą również oferować światło o zróżnicowanym kolorze. W zależności od typu źródła światła będzie się to odbywało poprzez obrotową tarczę z filtrami (CMY) lub poprzez mieszanie barw z zakresu palety kolorów czerwony-zielony-niebieski (RGB), nierzadko z dodatkiem białego (RGBW) oraz bursztynowego (RGBWA), które to diody pozwalają uzyskać intensywne, nasycone kolory oraz pastelowe barw. Ruchome głowy z optyką spot mogą być również wyposażone w obrotowe tarcze z efektami GOBO i animacjami, np. wzory różnego rodzaju kropek i kresek, nawet skomplikowane motywy i dedykowane napisy, a nawet logo firmy.

Do oświetlania przestrzeni i tła stosuje się ruchome głowy z optyką typu wash. W tym przypadku snop nie jest już zakończony plamą o wyraźnych krawędziach, a taką o krawędziach nieostrych, sprawiających wrażenie rozmytych, kąt świecenia jest regulowany w szerokim zakresie do kilkudziesięciu stopni. Nazwa urządzenia nie przypadkiem więc kojarzy się z myciem. Głowice wash wykorzystują układ optyczny z soczewką schodkową typu Fresnel i zazwyczaj wyposażane są w programy efektowe do zmiany kolorów (MACRO), regulacji natężenia światła oraz efektu stroboskopowego, również regulowanego w natężeniu, a w wysokich modelach urządzeń nawet do pixel mappingu. Tego typu oprawa idealnie sprawdza się do „kolorowania” dowolnej przestrzeni na każdym wydarzeniu.

Z kolei głowice z optyką beam świecą bardzo skupionym światłem w postaci ostrego promienia, stąd też ich nazwa. Snop jest wyjątkowo mocny, dobrze skupiony i widoczny bez dymu, dzięki czemu można dostrzec go nawet z dalekiej odległości. Głowice typu beam to typowo efektowna oprawa oświetleniowa, można więc wykorzystać je do „oświetlania nieba”, ale i na koncertach, dyskotekach, pokazach tanecznych, w salach, jak i w plenerze. Dają wrażenie przecinania przestrzeni światłem, są dopełnieniem innego rodzaju urządzeń wykorzystywanych do oprawy oświetleniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *